25. Prosinec

Boží hod vánoční

„Byl pouze jedny Vánoce, ostatní jsou už jen výročí.“ – William John Cameron

I přesto, že jsme si dárky pod stromečkem a štědrovečerní večeři užili již včera, faktický začátek Vánoc nastává až dnes. Na Boží hod vánoční oslavujeme Den narození Páně. Křesťané oslavují narození Ježíše Krista. Boží hod vánoční je slavnostním dnem, ve většině českých rodin se nese ve znamení návštěv rodinných příslušníků, slavnostního oběda a večeře. Na českých stolech většinou dnes najdeme pečenou husu, případně kachnu se zelím a knedlíky. Další z tradic je například návštěva božíhodové vánoční mše.

V minulosti se na 1. svátek vánoční nesmělo pracovat, ani se nestlaly postele a nezametala světnice. Dnešní den se zkrátka nesměl poskvrnit prací. Co se týče zahraničí, tak například v západní Evropě a Severní Americe si děti rozbalují dárečky pod stromečkem až dnes ráno. V USA se všechny oslavy Vánoc soustředí právě do dnešního dne. Užijte si i vy Boží hod vánoční v poklidu se svou rodinou a případně dobrou knihou.

Vánoční zvyky a obyčeje naší babičky – Klára Trnková

Kniha je věnována vánočním zvykům a obyčejům. Představuje čtenářům tradiční zvyky, které se dodržují od Adventu až po svátek Tří králů. Obsahuje také koledy a popěvky, které se v tomto období prospěvují.