26. Leden

Den Austrálie

 

„Já ukecám každého. Já třeba prodám ropu i Arabům.“

australské přísloví

 

Dnes slavíme Den Austrálie. Relativně mladé země, která roku 1788 vztyčila anglickou vlajku. Břeh, který objevil James Cook. Ostrov, na jehož území se nacházejí ty nejjedovatější a nejnebezpečnější druhy zvířat. A taky roztomilé koaly! A lenochodi! No zkrátka tak jako každá země, má i Austrálie svá pozitiva i negativa.

Původně ostrov sloužil jako místo vyhnanců a vězňů. A poté, na začátku 19. století, se zde nacházela opravdu široká skladba obyvatelstva. Bylo velmi oblíbené zde začít žít. Ekonomická situace byla tak v polovině století velmi výhodná a prostředí se také zdálo být velmi melancholickým a idylickým. Tak jako každá země se ale i Austrálie postupně měnila. Dnes na ostrově můžeme najít opravdu širokou skladbu obyvatel – od původního kmene Aboriginců po slavné herce a zpěváky, kteří jsou známí po celém světě. Austrálie si své jméno vydobyla a stala se oblíbenou destinací.

Oslavte dnes Den Austrálie s knihou na její tématiku:

 

Austrálie, Země světa – Kelvin Aitken

Domorodé obřady, rozlehlé krajiny, deštné lesy a přeludy solných jezer, tajuplná a zároveň i duchovní atmosféra Ayers Rock. Uhrančivá země s ohromující životaschopností, spletí korálů, hravými klokany a medvídky koala, mrštnými surfery a chvatným životem futuristických měst.

To vše je Austrálie.

 

Steve a já – Terri Irwin

Steve Irwin proslul svým pořadem představující různé živočichy planety v jejich přirozeném prostředí. Nejvíce ale proslul svým pořadem o krokodýlech. Jak je obdivoval, a proto je i dokázal zkrotit. V Austrálii vybudoval ZOO, kde poskytl domov mnoha zvířatům. Jeho život bohužel ironicky ukončil jiný mořský živočich. Knihu napsala jeho žena a popisuje, jaký byl život s krotitelem krokodýlů.

Milovníci Steva ale již nemusí truchlit – stejnou cestou se vydává i jeho syn! Máme se tedy na co těšit!