5. Červenec

Den bikin

Že jsou bikiny dvoudílné plavky se všeobecně ví, ale málokomu je známo, že vznik jejich názvu je spojený se zásadní událostí ve zbrojním průmyslu.  V roce 1946 probíhaly na atolu Bikini v Tichém oceánu testy atomové bomby v rámci projektu Manhattan a toho využil Francouz Louis Réard k pojmenování nového typu plavek, které představil světu 7. července 1946 na módní přehlídce v Paříži. Jelikož se ve své době jednalo o průlomový zásah do tehdejší módy, nebyla žádná z modelek ochotna tento nový „vynález“ předvádět a Réard tak musel vzít za vděk striptýzovou tanečnicí Micheline Bernardiniovou.

Znalci historie ale dobře vědí, že dvoudílné plavky vynalezl už v roce 1895 zapomenutý český génius Jára Cimrman a nechal si je patentovat ve stejný den jako bratři Lumiérové svůj kinematograf 🙂

Bikiny se dostaly i do literatury, především do knih o hubnutí, módě a dietách, ale daly název i detektivnímu románu.

Bikiny – James Patterson

Detektivní román z prostředí módy. Hlavním hrdinou je reportér Ben Hawkins kterého jeho novinářský instinkt zavede na Havaj, kde zmizela známá supermodelka. Při pátrání ho ale kontaktuje přímo únosce, sériový vrah. Jestli se Ben zapojí do zločincovy hry se dozvíte v této knize.

 

 

 

Česká móda 1940 – 1970

Závěrečná kniha trilogie o historii módy na našem území. Zaměřuje se na trendy a okolnosti, které ovlivnily vývoj české módy. Zásadní vliv měla Druhá světová válka a také navazující nástup komunistického režimu. I přes snahy o zablokování západních vlivů se bikiny do Československa dostaly a dostaly prostor i v této knize.