30. Červenec

Den brožovaných knih

Kdysi bývaly knihy vyráběny s těžkými dřevěnými deskami, které byly obaleny kůží. Asi nikdo si nedovede představit, že by si takovou knihu vzal někam na cesty a četl si v ní. Postupem času se knihy zmenšovaly, vazba sice byla stále pevná, ale změnil se materiál a díky němu i hmotnost. V 19. století se objevila další technika a tou bylo brožování, tedy výroba knih s měkkými deskami (paperback), které byly lehčí a přinášely nižší náklady na výrobu. Byly tím pádem vhodnější pro cestování a první paperbacky tak cílily především na cestující ve vlacích.

Tip na oslavu tohoto dnes se přímo nabízí – běžte a kupte si nějakou hezkou knihu v brožovaném vydání.

Knihy nemusíte pouze kupovat nebo si je půjčovat, ale při troše zručnosti si je můžete dokonce sami vyrobit! Jak na to vám poradí následující kniha:

Vázání knih – Gualtiero Marchesi, Marsilio Parolini, Vincenzo Sucato

Publikace přináší návod na vytvoření vlastní knihy, včetně jejího sestavení a vyvázání. Obsahuje výčet nejvhodnějších materiálů, které jsou pro tvorbu knihy potřebné a také tipy na opravu poškozených knih. Zárukou kvality této publikace je tým autorů, kteří jsou mistry svého oboru – uměleckého knihařství.