13. Prosinec

Den české premiéry filmu Hobit: Neočekávaná cesta

„Váš přímý předek, Buřivoj Bral, se svým kyjem ohnal takovou silou, že hlava skřetího velitele letěla na 300 stop a zapadla do zaječí chýše. A kromě toho, že díky tomu byla vyhrána bitva, byl vynalezen také nový sport golf…“ – Gandalf

V dnešní den slavíme výročí české premiéry filmu Hobit: neočekávaná cesta, který je první částí amerického trojdílného filmu Hobit. Film natočil režisér a producent Peter Jackson podle románu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena – Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Film byl natáčen na Novém Zélandu a ve Stone Street Studios ve Wellingtonu. Celosvětová premiéra tohoto filmu se konala až o den později, než v české republice, tedy 14. prosince 2012. Film vznikl během 266 natáčecích dní, kdy se průměrně natáčelo 12 hodin denně a jeho rozpočet se vyšplhal až k 300 milionům dolarů.

Příběh Hobita: Neočekávané cesty začíná ve stejný den, jako film Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Bilbovi je nabídnuta účast ve výpravě na Erebor, během které Bilbo zažije nemalá dobrodružství.

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky – J. R. R. Tolkien

Přečtěte si originální knižní předlohu, pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem, který střeží drak Šmak. Kniha je jednou z prvních, které Tolkiena proslavily po celém světě.

 

 

 

Společenstvo prstenu – J. R. R. Tolkien

„Jeden prstem vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.“ Přečtěte si první knihu ze série Pána prstenů, příběh prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi.