27. Září

Den cestovního ruchu

Většina lidí uvádí cestování jako jednu ze svých hlavních zálib. Zřejmě každý má nějaké vysněné místo, kam by se rád podíval, ale zdaleka ne všichni se k realizaci svého snu odhodlají. Přitom cestování je historicky jednou ze základních lidských činností, díky které se šířilo náboženství, kultury i znalosti po celém světě. A přestože je dnes v podstatě celá planeta dostupná i v online podobě, stále se nic nevyrovná osobnímu prožitku z navštívených míst. Podle Světové organizace cestovního ruchu zahrnuje mezinárodní cestovní ruch asi 25 až 30 % všech světových služeb a zaměstnává přes 100 milionů osob.

Právě tato organizace stála u zrodu Dne cestovního ruchu a také je autorem Globálního etického kodexu pro cestovní ruch, který má za cíl zvýšit přínos cestování jak pro turisty, tak i pro navštěvované lokality a současně tato místa chránit před negativním vlivem cestovního ruchu.

Pokud chcete tento den oslavit, můžete si třeba vybrat jedno z vašich dosud nenavštívených oblíbených míst a slíbit si, že příští rok se tam vypravíte.

V dnešních tipech vám nabízíme návod jak na cestách ušetřit a také knihu, která vám pomůže se zorientovat v problematice cestovního ruchu:

Travel bible – Petr Novák, Matouš Vinš

Kniha je určena lidem, kteří upřednostňují nižší náklady před komfortem a kteří se nebojí nějakého toho dobrodružství. Současně je naučí si cesty dobře a úsporně plánovat, ukáže jim způsoby jak nejlépe poznat místní kultury a jak si svůj čas na cestách dobře zorganizovat.

 

 

Cestovní ruch – Michal Burian, Kateřina Ryglová, Ida Vajčnerová

Kniha přehledně shrnuje všechny důležité oblasti cestovního ruchu a jejich specifika. Věnuje se problematice průvodců, dopravců, legislativě i marketingu. Svým obsahem je určena jak podnikatelům v oblasti cestovního ruchu, tak například i studentům tematicky zaměřených škol.