7. Prosinec

Den civilního letectví

Dnes je létání velice pohodlným, bezpečným, moderním a rychlým způsobem dopravy. A také mnohem častější, než kdysi! Umožňuje nám poznání dalekých krajů, kam bychom cestovali strašně dlouho. Málokdo dnes nezažil ten pocit, když letadlo najede na runway a zrychlí tak, že cestující zatlačí do sedačky. Je to zvláštní pocit sledovat nad mraky zem, hory, moře… Přitom za tímto zážitkem stojí mnoho práce kupy šikovných lidí, od pracovníka na letišti, po stevardy až samotné piloty. Není proto divu, že dne 7. prosince 1996 byl stanoven Mezinárodní den civilního letectva. Stalo se tak na počest 50. výročí založení ICAO, tedy mezinárodní organizace International Civil Aviation Organization působící při OSN. Zajímavostí přitom může být to, že dohodu mezi státy v roce 1944 podepsalo Československo. Letu zdar! A co v dnešní den číst?

Zázrak v Andách – Vince Rause, Nando Parrado

Kniha pojednává o známém a těžce uvěřitelném příběhu letu Uruguayan Air Force 571, který se zřítil v Andách. Zde museli cestující ve velmi tvrdých podmínkách čekat na pomoc, přičemž naděje pomalu vyhasínala.

Autorem knihy je přitom jeden z přímých účastníků letu a člen rugby týmu Nando Parrado.
Nedoporučujeme číst před letem či během letu.


Nebe, peklo, zem : příběh první letušky ČSA Máji Staré a lidí kolem létání na pozadí historických událostí – Miroslav Jindra

Kniha vypráví historii civilního letectví v Československu, a hlavně příběh první letušky ČSA paní Staré a lidí kolem létání.