26. Květen

Den Drákuly

 

„Odsuzuji tě k živoucí smrti a věčné touze po krvi.“ 

Dracula

 

Postava, jenž ožívá každý Halloween a stala se inspirací pro mnoho dalších knih a filmů. To je Drákula! A hrabě Drákula dnes slaví, dnes je totiž Den Drákuly. Vlad III. Dracula, známý také jako Vlad napichovač byl reálnou postavou krutého vládce valašska, území na jihu Rumunska. Žil v letech 1431 – 1477 a byl znám pro svou nelidskou krutost, kterou si získával respekt. A právě on se stal podkladem pro nejznámější knihu irského spisovatele. Bram Stoker totiž světu představil příběh knížete Drákuly, který se živí krví a žije jen v noci dnešního dne, 26. května, roku 1897.

Žízeň po krvi, smrtící denní světlo, odpor k česneku, člověk měnící se v netopýra (ne, Batman to není) nebo neuvěřitelná síla – to a ještě mnohem více jsou vlastnosti upírů, které se do dnešního dne popisují a budí v lidech hrůzu a děs. A jak oslavovat dnešní den? Můžete se například obléci do dlouhého hábitu, nasadit umělé zuby a strašit lidi! Nebo si můžete pustit film nebo seriál s touto tématikou.

No anebo si můžete přečíst jednu z knih, která tohle šílenství odstartovala:

 

Drákula – Bram Stoker

Nejznámější kniha, která popisuje život upíra – knížete z Rumunska.

Jeho osobnost, kouzlo, (ne)život a lásky. Nechte se okouzlit šarmem nesmrtelného knížete a nezapomeňte dýchat při napínavých pasážích knihy, která je milována dodnes!

 

 

Drákula Nesmrtelný – Dacre Stoker, Ian Holt

Kniha je volným pokračováním ikonického příběhu o knížeti Vladovi. Ocitnete se 20 let po domnělé smrti Drákuly. Většinu postav již znáte, ale i tak ve vás během čtení začne hlodat tušení… Opravdu byl za všechny ty hrůzy, co se děly odpovědný Drákula?

Nebo to byl někdo jiný?

Kniha je autentickým pokračování i kvůli tomu, že ji napsal prasynovec Brama Stokera.