26. Říjen

Den dýní

Říjen je podzimní měsíc a podzim evokuje v lidech mnoho věcí. Někteří si představí bláto a plískanice, náladu pod psa a deštivé počasí, ve kterém by nejraději byli celé dny zachumlaní pod dekou u dobrého filmu nebo knihy, s čajem v ruce. Pro jiné je ale podzim obdobím, které je plné barev, ať už v podobě padajícího listí v ulicích nebo právě sklízených dýní, které slouží často jako dekorace domácností nebo zahrádek. Dýně bezpochyby patří také k oslavám Halloweenu. Teď by ale měli zbystřit všichni příznivci zdravého životního stylu. Dýně nejsou jenom krásnou dekorací, mají ale mnohé pozitivní účinky i na náš organismus!

To, že má dýně celkem neutrální chuť, jí umožňuje využití v mnoha kulinářských receptech, a to jak na slano, tak na sladko. Z dýní si můžete uvařit skvělé krémové polévky, upéct koláče, nebo je použít jako ozvláštnění k pečenému masu. Sušená nebo pražená dýňová semínka jsou také skvělou náhradou chipsů, z dýně si ale můžete připravit i kompot nebo marmeládu. Dýně obsahuje mnoho antioxidantů a tím posiluje imunitu, díky velkému obsahu beta karotenu také zlepšuje zdraví očí. V neposlední řadě dýně zlepšuje také trávení a pleť. Tak hurá do nejbližší prodejny zeleniny pro dýni a do kuchyně!

Dýně – 50 snadných receptů

Pokud chcete zařadit dýni do svého (můžete i dietního, protože dýně má pouhých 15 kalorií na 100 g) jídelníčku a nevíte, jak na to, můžete se inspirovat touto knihou, která obsahuje recepty, ze kterých si určitě vyberete ten svůj.