15. Prosinec

Den esperantské literatury – Zamenhofův den

 

„Esperanto byl pro mne velmi užitečný jazyk, protože ať jste se dostali kamkoliv, vždycky jste tam našli někoho, s kým jste si mohli pohovořit.„

George Soros

 

Dnešního dne roku 1859 se narodil otec jazyka esperanto. Esperanto je uměle vytvořeným jazykem, kterého účel je usnadnit mezinárodní komunikaci. To byl prvoplánový účel, za kterým jazyk Ludvík Lazar Zamehof vytvořil. Vyrůstal totiž na pomezí Ruska, kde se hovořilo několika jazyky, a od mládí si kladl otázku, proč by dorozumívání mělo být tak složité? Copak by nebylo jednodušší mít jeden univerzální jazyk?

A tak vzniklo esperanto. Základy jazyka jsou posazeny do západní Evropy a slovanského jazyka, ale dnes je používán celosvětově! I když se původně předpokládalo, že by se jazyk mohl stát univerzální úřední mluvou, žádný stát na to nepřistoupil. I přesto se dnes esperantem dorozumívá až 2 miliony lidí. A co vy? Umíte něco esperantsky? A myslíte si, že pointa univerzálního jazyka je dnes zapotřebí?

Pokud chcete s esperantem začít, doporučujeme začít na stránkách Českého esperantského svazu, nebo si můžete přečíst nadcházející knihy:

 

Esperanto přímou metodou – Stano Marček

Ilustrovaná učební jazyka esperanto. Určeno nejen pro skupinové učení, ale i pro samouky. Základy díky ní zvládnete raz dva. Naučíte se základní fráze ale i gramatiku. Kniha vyšla ve více než 30 jazycích.

Naučte se univerzální jazyk a nebuďte nikdy zaskočeni.