28. Květen

Světový den her

Karty, kostky, Monopoly, šachy, šipkovaná, kuličky, fotbal, vybíjená, nebo také dokonce Flaška… Vše spojuje jediné a to sice, že jde o hry. Hry jsou tu s námi od nepaměti, ať už to myslíme ve smyslu existence lidstva, či jen té vlastní. Již jako malé děti jsme si velice rádi hrály, ať už o samotě, či s kamarády. Baví nás a zároveň ve většině případů také určitým způsobem rozvíjí. Pomocí her tak získáváme nové znalosti, strategické myšlení, či se učíme spolupráci. Stejně tak se odhalují určité charakteristické vlastnosti. A nejlepší na tom je, že si to v zápalu hry povětšinou neuvědomujeme. Ať už jste zastánci toho, že je důležité se zúčastnit se, nebo naopak rádi vyhráváte, je dobré nikdy nezapomenout, že je to jen hra.

Ať už jsou hrami společenské Activity nebo počítačové No Man’s Sky, zkuste si dnes zahrát nějakou pěknou hru. Oslavte tak dnešní Světový den her, který v roce 1999 vyhlásila organizace International Toy Library Association. Pokud však nejste úplně hráč, nemáte společnost či doma máté jen sovětskou a masochistickou hru Vyděržaj pioněr, můžete také sáhnout po knize.

Ready player one – Ernest Cline
Kniha Ready player one vypráví o světě v polovině 21. století, kdy lidstvo rezignuje na šedivou realitu a zcela je pohltí realita virtuální. Hra OASIS, ve které lidé prožívají své životy jako avataři vytvoření podle svých představ, nemá hranic. Hlavním hrdinou je obtloustlý Wade. Ten se, stejně jako řada jiných, snaží získat klíče, aby se dostal k velikonočnímu vejci. Vše ve hře ukryl její zesnulý tvůrce James Halliday. Ten, kdo vejce najde, stane se majitelem OASIS. Podaří se hlavnímu hrdinovi zvítězit? A zvládne to sám? Kniha je plná odkazů na POP kulturu a svým způsobem lze říci, že jde o knihu skutečně visionářskou. Nelze se potom divit, že po dlouhém čekání v roce 2018 přišel Steven Spielberg s filmem natočeným na motivy této knihy.