22. Září

Den hobitů

„Jsme tady obyčejní pokojní lidičkové a na žádná dobrodružství nemáme ani pomyšlení. Je s nimi jen protivný rozruch a nepohodlí! Zdržují jednoho od oběda! Nedovedu si představit, co na nich kdo vidí.“

Bilbo Pytlík

 

Hobit. Bytosti malého vzrůstu, poloviční dospělého člověka, a proto se jim také říká půlčíci, kteří jsou dobrosrdeční a veselí, ale mají rádi svůj klid. Typickými jsou na nich velká chlupatá chodidla, proto také často chodí bosi. Mají rádi dobré pití a jídlo, dýmky a své domovy – hobití nory.

Nejznámějšími hobity jsou zajisté Frodo, Bilbo, Sam, Smíšek a Pipin. Neuvěřitelná sága Pán prstenů světu ukázala pohádkové příběhy, které ukazují dobro i zlo a sílu přátelství. Právě díky knihám J. R. R. Tolkiena se svět s hobity seznámil a dále už se jen čekalo, kdy přijdou dalších příběhy o těchto neuvěřitelných bytostech.

A dnes oslavujeme jejich den! V klidu se usaďte, dejte si dýmku, dobré jídlo a pití a užívejte si klidu dle hobitích standardů. A pokud tohle po ruce nemáte, můžete si přečíst jednu z nabízených knih, které o hobitech pojednávají:

 

Bilbo Pytlík má svou hobití noru a žije si svým klidným a bezstarostným životem. Jednoho dne se mu ale u jeho dveří zjeví čaroděj Gandalf a začnou se dít věci. Co Bilba donutí jít proti svému vlastnímu stylu života? Bude dobrý zloděj?

Jaká přátelství naváže mimo svůj domov?

 

Svět hobitů – David Day

Autor ve své knize vychází ze světa a příběhů pera J. R. R. Tolkiena a dokresluje život těchto bájných ras. A právě hobiti jsou pro něj velmi zajímaví.

Ukazuje, jaké životy půlčíci prožívají, jaké jsou jejich oblíbené písně a říkánky a odhaluje tajemství jejich světa.