28. Prosinec

Den hraní karet

Hraní karet patřilo k nejoblíbenějším kratochvílím i vášním po dlouhá staletí a svoji popularitu si udrželo i přes množství nových druhů zábavy, které přinesl především internet. I když karetní hry jsou neodmyslitelně spjaty i s počítači, konkrétně s legendárními Solitaire, které byly od roku 1990 pevnou součástí Windows a asi není nikdo, kdo by si je aspoň jednou nezahrál. Jinak ale mezi nejoblíbenější české klasiky patří prší, mariáš, oko nebo žolík. Kromě hraní pro zábavu jsou ale karty spojeny i s hazardem. Do toho se tak trošku dá zařadit i oblíbený desetníkový mariáš, ale většinou se tento pojem používá v případě, kdy jsou ve hře o hodně vyšší hodnoty. Ze starších filmů (nebo z reality) si mnozí pamatují legendární kopky (hromádky), které se potají hrávaly o poměrně vysoké částky. Hazardní legendou je však zejména poker, ve kterém se mnohdy prohrávala i auta nebo domy. V posledních letech se však poker stal hodně populární hlavně kvůli množství turnajů, které se po celém světě organizují a na kterých se vyhrávají miliony dolarů.

Den hraní karet nemusíte oslavit přihláškou do jednoho z těchto prestižních turnajů, ale stačí, když se sejdete s přáteli a místo hraní si s telefonem rozdáte karty a dáte si několik partiček oblíbené hry.

Pokud se chcete naučit nějakou novou hru nebo se stát pokerovým profesionálem, tak sáhněte po doporučených knihách:

Karty, hráči, karetní hry – Vojtěch Omasta, Slavomír RavikObsáhlá kniha mapuje historii karetních her a její kulturní význam v různých obdobích vývoje společnosti.

Samozřejmostí jsou pravidla několika stovek karetních her, od těch dětských, až po ty nejsložitější a nejprestižnější.

 

 

Poker – jak si vydělat hraním – Rob Tucker

Kniha je určena jak začátečníkům, kterým poskytne základní informace o hře a o používaných termínech, tak především hráčům, kteří by se ve hře rádi posunuli až na profesionální úroveň. Těm nabízí obsáhlý manuál ke všem fázím hry, které mohou nastat, obsahuje přehled pravděpodobností různých kombinací a velká část je věnována také psychice hráčů, která je často rozhodujícím prvkem ve vypjatých hrách a turnajích.