17. Březen

Den, kdy Albert Einstein publikoval článek o fotoelektrickém jevu

Nejkrásnější věc, kterou můžeme objevit, je záhada.“

Albert Einstein

O tom, že Albert Einstein byl jeden z největších géniů své doby dnes pochybuje málokdo. Znám je zejména díky své Teorii relativity a vzorci E = mc2, avšak jeho kolegové současníci viděli jeho přínos zejména v objevu fotoelektrického jevu. V dnešní den, roku 1905, publikoval svůj vědecký článek, který stál u zrodu moderní fyziky – Concerning an Heuristic Point of View Toward the Emission and Transformation of Light. A jedná se také právě o ten objev, který mu roku 1921 přinesl Nobelovu cenu za fyziku. Našel kvantové vysvětlení jevu, při kterém jsou elektrony uvolňovány z atomů v důsledku absorbce elektromagnetického záření látkou. V článku bylo také použito popisu „kvata světla“, neboli fotonu.

Einstein: jeho život a vesmír – Walter Isaacson
Kniha amerického novináře Waltera Isaacona je archivními prameny podložený a pro svou detailnost a autentičnost značně ceněný životopis Alberta Einsteina. Dovídáme se přitom nejen o jeho vědecké práci, ale také o soukromém životě či politických názorech.

 
 
 
 

Jak vidím svět – Albert Einstein
„Jak vidím svět“ je kniha složená z esejí Alberta Einsteina. V těchto esejích se zamýšlí nad tématy jako je například dobro a zlo, výchova či kulturou. Nevyhýbá se však ani politickým a vědeckým tématům a problémům židovství.