27. Listopad

Den, kdy Alfred Nobel podepsal závěť..

.. ve které odkázal 31 milionů švédských korun do fondu, který každoročně oceňuje výjimečné vědce a osobnosti za zásluhy o vědu, literaturu a světový mír. Stalo se tak 27. listopadu 1895 a už o rok později, konkrétně 10. prosince 1896, vstoupila Nobelovou smrtí tato závěť v platnost. Bylo v ní také přesně definováno, že ocenění bude udělováno za přínos v oblastech fyziky, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatury a v boji za mír. Nobelova cena je udělována od roku 1901 a finanční ocenění je vypláceno z úroků získaných z finančního daru Alfreda Nobela. Ceny předává většinou švédský král, a to každoročně v den výročí Nobelovy smrti, tedy 10. prosince. O finanční prostředky a nadaci se stará švédská Akademie věd.

Alfred Nobel zasvětil svůj život výzkumu výbušnin a nejvíce se proslavil vynálezem dynamitu, který si nechal patentovat v roce 1867. Jeho vize, kterou vyjádřil slovy: „Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než všechny ty vaše kongresy. Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády“, se bohužel nevyplnil, ale i tak přinesl dynamit velký užitek společnosti. Celkově Nobel během života přihlásil neuvěřitelných 355 patentů a získal ohromný majetek.

V dnešní doporučené knize si můžete přečíst příběhy vztahující se k udělování Nobelovy ceny:

Slasti a strasti – Příběhy ze života nositelů Nobelovy ceny a jejího zakladatele – Ivan Brož

Kniha přibližuje zákulisí výběru osobností, kteří jsou navrženi na Nobelovu cenu. Výběr je velice často velice komplikovaný a mnohdy do něj vstupují nepředpokládané skutečnosti.