1. Září

Den, kdy byl nalezen Titanic

Tragédie Titanicu, kterému se stal osudný náraz na ledovec, při které zahynulo kolem 1 500 lidí, je dnes patrně známá každému. V pozdních hodinách večer, dne 14. dubna 1912 Titanic narazil do ledovce (tento den si také připomínáme) a následující den v brzkých ranních hodinách se potopil do temných hlubin Atlantického oceánu a již nikdy nespatřil denní světlo. Samotnou tragédii lidé prožívali také u nás. Následovalo vyšetřování a spekulace, jak bylo možné nešťastnou situaci odvrátit a na čí straně byla chyba. Ačkoli bylo známo kde zhruba se Titanic potopil, dlouhá léta se pak spekulovalo nad tím, kde konkrétně se vrak lodi nachází. A bylo tomu právě dnes v roce 1985, kdy po četných neúspěšných pokusech tým vědců v čele s Robertem Ballardem za pomocí svého systému nalezl v hloubce 8,3 kilometrů fascinující vrak lodi. Byly to konkrétně kotle, které se na obrazovce sonaru objevily něco před jednou hodinou odpolení, přesně ve 12:48. Následující den byly pořízeny fotografie celého vraku. Snímky a videa pak obletěly a uchvátily celý svět. Titanic se tak opět dostal na stránky světového tisku, později byly vyzdvihnuty artefakty, ze kterých byla udělána výstava. Nález tak mohl znovu otevřít téma, jak to ve skutečnosti s nárazem bylo. I po letech však nepřestává fascinovat. Vrak lodi se v průběhu času stal domovem velkého množství různorodých živočichů. Dnes je on sám přísně chráněným a pomalu rozpadajícím se památníkem připomínající tragédii.

Hledání : má cesta za dobrodružstvím a podmořskými objevy – Robert Ballard
Ve své knize objevitel vraku Titanicu, ale také například Bismarcu, oceánograf Robert Ballard popisuje svou kariéru, výzkum a momenty svých významných objevů.

 
 
 
 

Noc, kdy se potopil Titanic : lodě Carpathia a Californian a odvrácená tvář noci – Daniel Allen Butler
Unikátní kniha Daniela Allena Butlera se soustředí na dění kolem tragédie Titanicu, a to doslova. Autor se totiž snaží primárně přijít na to, co se dělo na lodích plujících poblíž, tedy na Carpathii a Californianu. Proč tyto lodě nepřijely lidem z Titanicu na pomoc? Jak probíhalo následující vyšetřování a jak tragédie změnila lodní dopravu?