4. Listopad

Den, kdy byl objeven vchod do Tutanchamonovy hrobky

Tato událost je pokládána za jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů všech dob. Došlo k němu 4. listopadu 1922, v době, když už skoro nikdo nevěřil, že se tato hrobka ještě může najít. I bohatý Angličan Carnarvon, který vykopávky sponzoroval a deset let se jich aktivně účastnil, už snahy vzdal a Howardu Carterovi tak zbývalo už jen několik málo pokusů, než by Údolí králů musel také opustit. Jednoho dne však objevil schodiště, které vedlo ke vstupu do hrobky. Po několika dnech práce se dostal až do přední komory, ve které objevil více než 3500 předmětů obrovské hodnoty. Šlo o pozlacené truhly plné šperků, léky, psací potřeby, suroviny k přípravě jídla, repliky tisíců nástrojů nejrůznějších řemesel, zbraně, alabastrové vázy ve tvaru lotosu a poupat, olejové lampy, jemně tepané a zdobené truhly, nosítka, židle a křesla, faraonův trůn, toulce, luky a šípy. Samotná pohřební komora byla otevřena až v roce 1925 a následně pak i zlatý sarkofág s mumií Tutanchamona.

Tutanchamon patřil k méně významným panovníkům Egypta, vládl jen devět let a zemřel v 19 letech. Největší slávu mu tak vynesl až právě objev jeho hrobky, který ve své době způsobil obrovskou mánii a přilákal do Údolí králů řadu nových archeologů. V současné době je Tutanchamonova hrobka tou nejnavštěvovanější a řada předmětů z ní je vystavena v muzeu v Káhiře.

Pokud se chcete o této tématice dozvědět více, můžete k tomu využít jednu z nabízených knih:

Tutanchamon: Podvod, nebo skutečnost? – Gerald O’Farrell

Velice zajímavá a oblíbená kniha, která vnáší do všeobecně známých skutečností nové pohledy, které jsou často na hranici konspiračních teorií.

Nebo jsou těmi teoriemi naopak ony známé skutečnosti?

 

 

 

Tutanchamon: V zemi sokolího Boha – Andreas Schramek

Kniha je třetí částí trilogie o egyptských vládcích a věnuje se také právě krátkému období vlády Tutanchamona, který zasedl na trůn po násilné smrti královny Nefertiti, která se vlády ujala po smrti svého chotě Achnatonoa.