16. Květen

Den, kdy byl položen základní kámen Národního divadla

Divadlo vychází ze života a do života se vrací.“

Josef Kajetán Tyl

Národní divadlo je dnes kulturní památkou a bezesporu je to jeden ze symbolů naší země. Najdeme ho, samozřejmě, v matičce Praze na Novém městě na nábřeží Vltavy. Je to místo netradičních kulturních zážitků už po celé generace. Snad každému je znám jeho vznik a také to, že se o něj zasadili významné osobnosti Národního obrození a přispíval na něj kromě císařství a šlechticů také vlastenecky obyčejný lid. Po sehnání prostředků mohl být 16. května 1868 položen základní kámen, nebo spíše kameny, přičemž událost doprovázely velké slavnosti, kterých se účastnili významní lidé. Hrán byl Dalibor Bedřicha Smetany a za projektem budovy budoucího Národního divadla přitom stál architekt Josef Zídek. Vzpomeňme si však ještě také na předchůdce, tedy na Prozatimní divadlo, které je k Národnímu divadlu připojeno a v jehož poněkud stísněných prostorách dříve působili přední čeští umělci té doby. Divadlo bylo postaveno, nicméně ani jemu se nevyhýbalo to zlé. Asi nejznámější byl požár, který jej poškodil a zase pomohl ukázat vlastenectví, které v tedhejších lidech bylo. Dodnes se nám zachovala krásná budova, na jejímž interiéru se podílela řada významných osobností. Nicméně ani jí se nevyhýbaly změny. Co do dnešní doby stále zůstalo je láska s umění. Na oficiálních stránkách se lze dočíst, že v současné chvíli působí v divadle čtyři soubory. Jde o Činohru, Balet, Operu a Laternu Magiku.

Národní divadlo – Miroslav Jílek
Kniha Miroslava Jílka provází čtenáře Národním divadlem a seznamuje jej nejen s interiérem, ale také s bohatou historii především prostřednictvím fotografii a erudovaného výkladu.

 
 

Laterna magika: zlatá éra očima pamětníků – Lucie Kocourková
Divadelní soubor Laterna magika je už dlouhá léta neodmyslitelnou součástí Národního divadla. Jaký soubor v minulosti byl? To se od pamětníků dozvíte právě na stránkách této knihy.