27. Květen

Den, kdy byl spáchán atentát na Reinharda Heydricha

Projev neskutečné statečnosti a hrdinství, symbol odporu a vzdoru proti bestialitě Nacistického Německa a toho, že má smysl bojovat. I tak by se dal charakterizovat atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který v dnešní den roku 1942 spáchali hrdinové nacistického odboje a parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Celá akce byla přitom důkladně naplánovaná. Tehdejší noviny informující o události nabízely velice podrobný popis jak celé situace, tak velocipedů a také vzhledu samotných, avšak doposud bezejmenných, členů výsadku Antropoidu. Jozef Gabčík měl střílet z pistole, zatímco Jan Kubiš hodil na jedoucí auto bombu. Současně se v novinách objevil výnos, podle kterého měli být popraveni všichni, kdo měli informace o atentátnících a neposkytli je příslušným úřadům. Pro případné informátory byla slíbena odměna 10 milionů korun. Samotný Heydrich podlehl svým zranění o několik dní později. Parašutisté pak byli zrazeni a dopadeni v Resslově ulici a společně s lidmi, kteří jim pomáhali, zabiti. Tyto informace, stejně tak jejich identitu a fotografie zveřejnil jak jinak než tisk. Zrádcům byla potom vyplacena slíbená odměna. V rámci následné reakce, tzn. heydrichiády, však následky nesli a byli zabiti další nevinní lidé a byly vypáleny vesnice Lidice a Ležáky.

Kvalitních knih na toto téma existuje skutečně mnoho a vybrat z nich pouze dvě je opravdu velmi těžké. Z celého širokého spektra knih vybíráme dvě následující. Rozhodně však neuděláte chybu, sáhnete-li například po nějaké ze skvělých a vědecky pojatých publikací od Vojtěcha Šustka.

Dva proti Říši – Jiří Šulc
Román Jiřího Šulce vypráví nejen napínavý příběh parašutistů, ale také lidí kolem atentátu, kteří i přes známá rizika riskovali své životy a životy svých rodin. Autor příběh líčí do detailů, se značnou dávkou napětí a akce. Staví přitom na faktech, neboť se při psaní opíral o dobové dokumenty.

 
 
 
 

Dotek Anthropoidu – Jiří Padevět
Koncepčně zajímavě vystavěná kniha historika Jiřího Padevěta podává svědectví o dění kolem samotného atentátu. Činí tak především prostřednictvím kurátorské činnosti autora, konkrétně kolekce vybraných archiválií a dobových dokumentů různého typu. Součástí jsou však také vlastní texty autora.