15. Říjen

Den, kdy byl ukončen život tanečnice a agentky Mata Hari

Tanec je báseň, ve které je každý pohyb slovem.

 

Kam nemůže ďábel tam pošle ženu? Odkud se asi tak vzalo tohle nelichotivé rčení? Že by za něj částečně nesla i odpovědnost Mata Hari? Známá špionka, která se během první světové války dokázala infiltrovat do politické scény několika zemí – například Německa, Francie nebo i Ruska. I přestože pocházela z chudé a početné rodiny, tak své kořeny nikdy neprezentovala. Vytvořila si svou vlastní identitu, kterou ráda prezentovala. Pohádku, kdy se narodila rodičům s vysokým postavením a odcestovala do zahraničí, protože se do ní zamiloval nizozemský voják, který si svůj život bez ní již nadále nedokázal představit.

Svým smyšlenkám ale věřila natolik, že měla problém rozpoznat realitu a uměle vytvořené chvíle. To se jí také stalo osudným. Když byla chycena a souzena za špionáž, tak právě její zamotané výpovědi jí podepsaly ortel. Již nadále se nedokázala orientovat v reálném světě a svých idejích. Tak skončil život orientální tanečnice, která chtěla být uznávanou, a proto se nechala zlákat k nekalostem. Nutno ale podotknout, že v tom uměla chodit. Tedy spíše tančit…

Její život přesto inspiroval mnoho spisovatelů i režisérů. Nabízíme vám knihy, v kterých si můžete přečíst detaily života Maty Hari:

 

Mata Hari – Anne Bragance 

Kniha je beletrií, která pojednává o životě životního snílka a tanečnice. Mata Hari a její život rozhodně nebyl pozitivní a malovaný, ale díky příběhu v knize pochopíte, že i v tom zlém lze najít něco špatného. Nechte se unést do orientálních zemí a následně zpět do Evropy s talentovanou tanečnicí.

 

 

 

Špioni, kteří měnili svět – Od faraonů po Matu Hari – Manfred Reitz

Kdo byl tím největším špionem v historii? A čeho všeho dosáhl? Zajímají vás intriky a historie špionáže? Tak v této „encyklopedii“ se můžete dočíst ty nejdůležitější pojmy, historické milníky a nejvýznamnější osoby.

Nechte se zlákat…