12. Listopad

Den, kdy byl uveden návrh World wide webu

 

Má výrazný podíl na tom, že teď pohodlně surfujete a prohlížíte si právě tyto stránky. Kdo? Tvůrce webu Sir Tim Berners-Lee! Ten právě dnes v roce 1990 uvedl jeho návrh World wide webu tak, jak jej známe dnes. Ten se později stal nejrozšířenější službou internetu, bez které si mnozí dnes nedokáží představit své fungování. Mnozí jej pak dokonce mylně zaměňují za samotný internet. Sám v tom však nebyl, pomáhalo mu pár kolegů, mezi kterými byl například Robert Cailliau. Co stálo u zrodu této služby? Původní myšlenka byla zcela jednoduchá – jak zajistit přístup a prohlížení dokumentů, které jsou uloženy jinde? Samotná myšlenka na World Wide Web vznikla v jednom z největších vědeckých center, švýcarském CERNu. Ačkoli je World Wide Web poměrně nový, myšlenka hypertextu na kterém staví však je mnohem starší. Později bylo také založeno World Wide Web Consortium.

A co dnešní den kromě webových stránek číst?

Inovátoři: Jak skupinka vynálezců, hackerů, géniů a nadšenců stvořila digitální revoluci – Walter Isaacson

Výborná kniha Waltera Isaacsona podává čtenáři velmi přístupnou formou ucelený a pěkný přehled o vývoji, který vedl k digitální revoluci. Isaacson přitom často zachází do skutečných detailů, představuje konkrétní osobnosti a ukazuje souvislosti.

Jednotlivé kapitoly se věnují stěžejním tématům, jako například programování, tranzistoru, videohrám, ale také internetu, softwaru a webu. Jakou roli měla v historii počítače role inovace, kreativita a spolupráce? Lze vůbec někoho označit za vynálezce počítače?

V pavučině sítí – Albert-László Barabási

V knize rumunský autor Albert-László Barabási přibližuje čtenáři teorii sítí. Kromě nastíněné teorie přitom ukazuje, že se vyskytují prakticky kdekoliv a mají své opodstatnění.

Ne jinak je to u jedné z nejznámějších sítí, tedy u webu.