2. Únor

Den, kdy byl zachráněn Alexander Selkirk

Toto jméno asi moc lidí nezná, ale pokud přiblížíme jeho příběh, mnozí už budou vědět, které známé románové postavě se stal předlohou. Alexander Selkirk byl skotský námořník, který byl v září 1704 za trest vysazen na opuštěném ostrově v Tichém oceánu. Na něm strávil čtyři roky a čtyři měsíce, než byl náhodou nalezen a dovezen zpět do Anglie.

Příběh zaujal spisovatele Daniela Defoea a inspiroval ho k napsání románu, u nás známého pod názvem Robinson Crusoe (celý název podle originálu je „Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku“). V něm se původního příběhu držel jen okrajově a například svého hrdinu umístil na opuštěný ostrov v Atlantickém oceánu a nechal ho na něm dvacet osm let, tedy 7x déle, než čekal na nalezení Selkirk.

Kniha se u nás dočkala vydání v několika verzích. Kromě originálu i v několika převyprávěných verzích, z nichž nejznámější jsou ty od Františka Novotného a Josefa Věromíra Plevy.

Dnes nemůže být doporučená kniha jiná, než samotný Robinson Crusoe:

Robinson Crusoe – František Novotný

Jedna z převyprávěných verzí slavného románu Daniela Defoea. Líčí příběh námořníka, který ztroskotal na pustém ostrově a strávil na něm několik dlouhých let. Kniha je ilustrována krásnými kresbami Zdeňka Buriana.