1. Únor

Den, kdy byl založen Facebook

Pro mnohé lidi je datum 1. únor 2004 dnem vzniku největšího fenoménu jejich životů a následný den registrace na Facebooku mohou slavit jako svoje druhé narozeniny, protože tím odstartovali úplně nový, paralelní život. Život, který je opticky lepší a šťastnější než ten reálný. Mezi „přátele“ tito lidé sdílí jen úspěchy, šťastné chvíle a dokonalé fotografie. Tohle je ale pouze jeden z typů uživatelů Facebooku, byť asi nejčastěji se vyskytující. Velká část uživatelů využívá tuto sociální síť převážně jako nástroj ke komunikaci, další třeba jako nástroj k získávání informací a kontaktů, týkajících se jejích zájmů. Jsou zde ale i lidé, kteří se prostřednictvím Facebooku dopouštějí trestné činnosti formou kyberšikany nebo stalkingu. No a pak se zde vyskytuje i celá řada osob, která svým projevem vyvolává otázku, jestli by podmínkou registrace nemělo být i dosažení nějaké minimální hranice IQ.

Facebook byl původně vymyšlen jako nástroj pro komunikaci mezi vysokoškolskými studenty a za autora myšlenky je považován Mark Zuckerberg. V roce 2004 asi netušil, že právě vznikl fenomén, který bude o 14 let později využívat více jak dvě miliardy lidí.

Pokud se chcete o historii a detailech Facebooku dozvědět více, můžete sáhnout po následujících knížkách:

Facebooková (ne)závislost – Marie Pospíšilová

Autorka ve své knize zkoumá fenomén Facebook. Snaží se zjistit co na něm lidi nejvíce fascinuje, proč na něm tráví tolik času a proč je pro většinu z nich nemožné ho opustit. Výzkum byl prováděn s mladými českými uživateli této sociální sítě.

 

 

Facebook Efekt – David Kirkpatrick

Kniha nabízí pohled do zákulisí nejpopulárnější sociální sítě současnosti. Popisuje její vznik a zamýšlí se nad skutečnostmi, které ji dostaly až na vrchol popularity mezi uživateli a které upoutaly zájem dalších internetových gigantů. Věnuje se také změně v pohledu na soukromí a na sdílení osobních dat, které Facebook způsobil.