21. Duben

Den, kdy byl založen Řím

Alespoň to říká římská tradice. Řím je dnes krásné město s velmi bohatou historii, která se začala psát v dnešní den, přesně roku 753 před našim letopočtem. Je to město, které nebylo postaveno za den a kam v době Velikonoc odlétají všechny zvony. Leží na řece Tibeře a vznikl spojením několika osad. To mu ještě vládli etruskové. Známá pověst však vypráví příběh o Romulusovi a Remusovi, bratrech odkojených bájnou vlčicí. Faktem je, že Řím je jedním z nejstarších měst v Evropě vůbec. Ve starověku, v době nadvlády Římanů a vlády císařů, byl hlavním středem dění všech důležitých událostí a přečkal řadu katastrof, jako byl například velký požár. Jakožto upomínky na velkou slávu Říma zde lze navštívit spoustu památek. Forum Romanum, nejznámější Koloseum, Fontána di Trevi, či například Andělský hrad… Bohatá historie, významné památky společně s italskou kulturou, kuchyní a způsobem života z něj činí zajímavé místo, které rozhodně stojí za návštěvu. Není potom divu, že je stále velice oblíbenou turistickou destinací.

Dějiny psané Římem – Vojtěch Zamarovský
Publikace Vojtěcha Zamarovského je jednou z nejlepších monografii věnující se dějinám Říma a celé Římské říše. Autor zachytil významná data, události a osobnosti, neopomíjí však také tradice, právo, válečná tažení, náboženství a obyčejný život obyvatel.

 
 
 
 

Já, Claudius – Robert Graves
Kniha Roberta Gravese je čtenáři oblíbeným fiktivním životopisem císaře Claudia. Ten popisuje jak svůj život, tak také fungování císařské rodiny a její intriky, způsob života Římanů a antickou kulturu.