15. Leden

Den, kdy byla korunována Alžběta I.

 

„Možná budete mít mnoho chytřejších panovníků sedících v tomto křesle, ale nikdy jste neměli, a zřejmě nikdy nebudete mít, žádného, který vás bude milovat více.“

Alžběta I.

 

Anglická královna. Královna Alžběta I. Panenská královna. Tak jako každý šlechtic i ikonická královna Alžběta I. si za svůj život vysloužila mnoho přízvisek. Její vláda byla nadmíru očekávání kvalitní a země jen vzkvétala. Především porážka španělské armády roku 1588 jí přinesla nehynoucí slávu, i když až desítky let po své smrti začala být královna Alžběta dostatečně oslavována.

Na počátku jejího života ovšem nikdo netušil, že usedne na trůn. A právě dnešního dne roku 1559 se to stalo. Narodila se králi Jindřichovi VIII. a matce Anně Boleyanové. Ovšem její matku nechal král, její otec, po dvou potratech a neschopnosti přivést mu syna popravit. Alžběta se tak stala bastardem. Na lepší časy se začalo blýskat po smrti otce, kdy se Alžběty ujala druhá žena krále Kateřina Parrová. Ta ji ovšem kvůli záletům svého muže vyhnala z domova.

Alžběta na trůn usedla nečekaně až jako třetí v pořadí po svém otci. Po smrti bratra a sestry. Královna Alžběta I. vládla do své smrtí 23. března 1603. Za celou dobu vlády se neprovdala. Tak světu ukazovala svou sílu!

Pokud vás zajímá život královny Alžběty I. nebo vás potěšilo jednání silné ženy, oslavte dnešní den čtením jedné z nabízených knih:

 

Královna Alžběta – Alison Weir 

Kniha, která se v originále výstižně jmenuje The Marriage Game, popisuje život královny. Především její milostný život a příběhy mužů, kteří do jejího života vstoupili. Ať už negativní vliv nevlastního otce nebo jediná láska jejího života, která jí i tak nebyla přána.

 

 

 

Temná historie králů a královen Anglie – Brenda Ralph Lewis

Historický přehled panovníků Anglie a Irska vám představí jednotlivé panovníky a jejich životy. Vládnou zemi zároveň znamenalo umět se pohybovat v politice.

Jak to vypadalo v podání králů a královen?