15. Červenec

Den, kdy byla objevena Rosettská deska

Dnes je právě ten den, kdy vojska Napoleona Bonaparte objevila ve sluncem rozpáleném Egyptě desku plnou prapodivných a nesrozumitelných znaků, které se nezačalo říkat jinak, než Rosettská. Tento velký objev lze považovat za zcela zásadní nejen v historii Egypta, ale také v historii světa. Pomocí této desky, nebo spíše velkého kamene, později Jean-François Champollion rozluštil egyptské hieroglyfy. Porozumění tomuto písmu konečně umožnilo proniknout do zaniklé, záhadné a bohaté historie a kultury civilizace vyspělé v mnoha oblastech, například stavitelství a lékařství.

Egypťan Sinuhet – Mika Waltari

Egypťan Sinuhet, který byl přeložen do mnoha jazyků, je již dnes kultovní a rozhodně nejslavnější kniha finského spisovatele Miky Waltariho. Sinuhet, který je lékařem žijícím v období starověku, konkrétně na konci 18. dynastie, v tomto historickém románu vypráví svá početná doprodružství.

 
 
 

Muž, který rozluštil hieroglyfy : život Jeana-Françoise Champolliona – Andrew Robinson

Kniha je opravdu povedenou bibliografií slavného zakladatele egyptologie Jean-François Champolliona, tedy hlavní osobnosti spojenou s Rosettskou deskou. Autor Andrew Robinson přibližuje čtenářům jeho práci a život, a to již od ranného mládí. Jeho životnímu příběhu věnoval celkem 255 stran.