15. Květen

Den, kdy byla otevřena první protialkoholní záchytná stanice

Rozhodně nejde o svátek. Nicméně je dobré si tuto událost připomenout. Možná proto, že různorodé druhy alkoholu jsou mezi lidmi tak oblíbené, že jsou jim věnovány dny. Dokladem toho mohou být dny, o kterých jsme již sami psali na našich stránkách. Jmenovitě lze uvést například Den rulandského modrého vína – Pinot Noir, Whiskey Sour den, Den šampaňského vína , či Den pití piva. V pití posledního zmíněného, tedy piva, patří Češi k přeborníkům a světovým špičkám. Není tak divu, že první protialkoholní záchytná stanice vůbec byla otevřena právě u nás. Stalo se tak dnes, v Praze u Apolináře roku 1951. Významnou osobností, která k založení přispěla, byl docent Jaroslav Skála. Ten se zabýval nejen závislostí na alkoholu, ale také na jiných návykových látkách. Téma alkoholismu však pro něj bylo ústředním. V roce 1948 také založil Klub lidí usilujících o střízlivost (KLUS).

Vážení a milí, takže dneska bez skleničky alkoholu. Radši knihu!

Úsměvy smutných mužů – Josef Formánek
Jak svět vidí muž, který se léčí ze své tvrdé závislosti na alkoholu? S tím seznamuje Josef Formánek čtenáře ve své knize. Vychází přitom ze svých vlastních zkušeností. Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film.

 
 
 


Pijácka čítanka: Alkohol a jeho konzumace slovem i obrazem – Jakub Šofar, Radim Kopáč

Originálně pojatá pijácká čítanka se spoustou ilustrací je souborem textů věnující se právě alkoholu. Těšit se však můžete taky na lidové písničky, vtipy, ale také mravní ponaučení.