24. Listopad

Den, kdy byla publikována Darwinova kniha O vzniku druhů přírodním výběrem

 

„Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“

Charles Darwin

Není moc děl, které by ovlivnili lidstvo tak výrazně, jako je Darwinova O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život. Ano, není to zrovna nejkratší název, nicméně je zcela vypovídající a přírodovědec takového formátu a autor evoluční teorie si to může dovolit. A právě toto (r)evoluční dílo ve své době považované za značně kontroverzní bylo vydáno právě v dnešní den roku 1859. Rozepsal a vysvětil zde svou teorii evoluce a položil tak základy moderní evoluční teorie. Sám autor se přitom bál přijetí, zejména u nábožensky založených lidí. Kniha měla však dopad na různé společenské vědy, například na filosofii. Změnila to, jak člověk vnímá své postavení mezi ostatními živočichy. Jeho dílo bylo a stále je nadále rozvíjeno a je na něj neustále navazováno. Kdo by neznal např. Richarda Dawkinse? Nicméně i dnes se jsou lidé, kteří tuto teorii zpochybňují a nevěří v ní. Zde lze příkladově uvést zastánce tzv. Inteligentního designu.

 

O vzniku druhů přírodním výběrem – Charles Darwin

Revidované vydání původní Darwinovy knihy, které patří dnešní den, si vzalo na starost nakladatelství Academia.

Přestože jde o knihu odbornou a velmi starou, mohou si přečíst i laici. Zjistíte tedy, jak to Darwin myslel a na co kladl ve svém zkoumání důraz.

 

 

Jak se dělá evoluce: Labyrintem evoluční biologie – Hynek Burda, Sabine Begall, Stanislav Mihulka, David Storch, Jan Zrzavý

Populárně-naučná kniha seznamuje čtenáře se současným poznáním a bádáním v oblasti evoluční biologie. Je přitom psána přístupným jazykem a sem tam lze narazit také na vtipnou narážku. Dovíte se tak například i pravdu o tom, proč má žirafa dlouhý krk.