26. Listopad

Den, kdy byla založena NHL

NHL je bezesporu nejlepší a nejslavnější hokejovou ligou světa. Oficiálně byla založena 26. listopadu 1917 v Montrealu a do prvního ročníku vstoupily čtyři týmy. Zajímavostí je, že založení NHL byl přítomen pouze jediný novinář, Elmer Ferguson z listu Montreal Herald. Tehdejší hokej měl do toho dnešního hodně daleko, na ledě například nebyly čáry a bylo zakázáno přihrávat dopředu.

Po těžkých začátcích se HNL začala rozvíjet a v roce 1926 se do jejího vlastnictví dostal svatý grál ledního hokeje – Stanley cup. V té době už dva roky hrály NHL i týmy z USA. Jejich počet postupem času narůstal a v současné době hraje v NHL 31 týmů, z nichž je jen 7 kanadských.

Vůbec prvním Čechem (a druhým hráčem mimo Severní Ameriku), který si NHL zahrál, byl v sezóně 1969/70 Jaroslav Jiřík. Herně se ale neprosadil, to se podařilo až mnohým jeho následovníkům. Mezi nejlepší brankáře historie NHL se řadí Dominik Hašek a mezi hráči jednoznačně vyčnívá Jaromír Jágr, který je nejproduktivnějším Evropanem více než stoleté historie soutěže. Celkově ho v počtu získaných bodů překonal jen nedostižný Wayne Gretzky.

V dnešní doporučené literatuře si můžete přečíst příběh největší hokejové legendy a také něco o historii NHL:

99: Hokejové příběhy – Wayne Gretzky, Kirstie McLellan Day

Wayne Gretzky je suverénně nejlepším hokejistou historie a také držitelem spousty, mnohdy nepřekonatelných, rekordů NHL.

V této knize prezentuje svůj pohled na hokej, motivaci, která ho hnala za dalšími úspěchy a přináší také příběhy ostatních slavných hráčů, se kterými se během svojí bohaté hokejové kariéry setkal.

 

NHL story – Dalibor Kyzlink

Kniha mapuje celou historii nejslavnější hokejové ligy světa, včetně přehledu týmů a hvězd, které se v ní objevily, nebo zajímavostí, které její vývoj a existenci provázely.