12. Říjen

Den, kdy bylo v českém tisku oznámeno udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi

„Hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát. Kromě lásky ovšem.“ – Jaroslav Seifert

„Nobelova cena J. Seifertovi

Stockholm/Praha, 11. října (ČTK) – Podle sdělení tiskových agentur ze Stockholmu byla ve čtvrtek udělena Nobelova cena za literaturu pro rok 1984 národnímu umělci Jaroslavu Seifertovi. K této poctě Jaroslavu Seifertovi, který je toho času v nemocničním ošetřování, osobně poblahopřál jménem Svazu spisovatelů ředitel nakladatelství Čs. spisovatel, zasloužilý umělec Jan Pilař.“ – Rudé právo, 12. října 1984

Takto znělo oznámení o získání nejprestižnější ceny za literaturu, které se tísnilo den po jejím udělení v našem tisku. Přehlédnutelné mezi projevy tehdejších soudruhů. Jako by to nebyla žádná výjimečná událost, jak by ne, když tehdejšímu režimu takovéto ocenění přišlo spíše nevhod. Seifert byl jedním z prvních signatářů Charty 77, a tak stranickým a vládním orgánům nepřipadal jako nejvhodnější kandidát na reprezentaci komunistického Československa ve světě.

Nobelova cena za literaturu byla vůbec poprvé udělena v roce 1901, kdy ji mezi ostatním získal například i Henryk Sienkiewicz nebo Ernest Hemingway. Jaroslav Seifert je jediným českým autorem, kterému se doposud tuto cenu podařilo získat. Sám ovšem tvrdil, že jsou v českých zemích autoři, kteří by si její získání zasloužili více. Kvůli Seifertově nemoci za něj cenu z rukou švédského krále převzala jeho dcera, Jana Seifertová-Plichtová. Z dalších českých autorů, kteří byli na Nobelovu cenu několikrát navrženi, může být zmíněn například Otokar Březina (navržen 8x), Jaroslav Vrchlický, Karel Čapek či Milan Kundera.

Halleyova kometa – Jaroslav Seifert

Kniha je souborem meditativních veršů, ve kterých autor „Světlem oděné“ prochází milovaným městem, zastavuje se u památek a vzpomíná na léta, která v tomto městě prožil.

 

 

 

Mahulena, krásná panna – Jaroslav Seifert

Česká klasika. Kniha obsahuje české i slovenské pohádky – O Slunečníku, Měsíčníku, Větrníku a krásné Ulianě a dvou kouzelných koních, O dvanácti měsíčkách a další.