6. Prosinec

Den, kdy čaroděj z Menlo Parku nahrál první zvuk na fonograf

Neselhal jsem 10000 krát. Našel jsem 10000 způsobů, které nefugují.“

Thomas Alva Edison

Nahrávání zvuku do všudypřítomných technických zařízení je dnes samozřejmostí. Ti, co si potrpí na retro používají diktafony, nicméně nahrávka zvuku už dnes málokoho ohromí. Situace však byla jiná koncem 19. století, kdy byl pro tento účel vynalezen fonograf a byl to vynález vskutku převratný. Patentovat si jej nechal vynálezce s více něž tisícem patentů, lovec technických talentů, velký podnikatel a zakladatel dodnes prestižního časopisu Science. Je však otázkou, kolik patentovaných vymožeností je skutečně jeho vlastním dílem. Řeč je o Thomasi Alvu Edisonovi, který právě v dnešní prosincový den roku 1877 poprvé za asistence své ženy na svůj fonograf nahrál dětskou říkanku Mary Had a Little Lamb, neboli Mary měla jehňátko. Zvukový záznam na fonografu byl přitom zaznamenáván na váleček. K dispozici je dokonce vlastní nahrávka z pozdějších pokusů. A co k tomuto významnému výročí objevitele červených světýlek číst?

Říše světla : Edison, Tesla, Westinghouse a závod o elektrifikaci světa – Jill Jonnes

Jill Jonnes ve své knize vykresluje Edisonovu postavu společně s dalšími významnými osobnostmi jeho doby. Řeč je o Edisonovu zaměstnanci Nikolaji Teslovi a zastánci střídavého proudu Georgi Westinghousenovi.

Kniha tak čtenáři nabízí nejen poznatky o samotném Thomasi Alvu Edisonovi, ale také o době, ve které žil.

 

Gramofon, film, typewriter – Friedrich Kittler

Kniha seznamuje čtenáře s převratnými vynálezy v oblasti masmédií, přičemž autor také načrtává jejich vliv na různé aspekty života. Jedním z těchto vynálezů byl fonograf, předchůdce gramofonu.