29. Říjen

Den, kdy Jiří Kajínek unikl z věznice Mírov

 

„Byli si absolutně jistí, že nemám žádnou šanci. A já jim dokázal, že šance je vždycky“

Jiří Kajínek

 

Těmito slovy nejznámější vězeň České republiky začíná své vyprávění o tom, jak unikl z věznice. A právě dnešního data, 28. října, roku 2000 se stal tím nejznámějším vězněm. Podařilo se mu totiž utéct z vězení na Mírově. Za mříže byl poslán několikrát, svou historii kriminality má poměrně pestrou, ale roku 1993 byl odsouzen za vraždu a pokus o vraždu. Dle Kajínka byl odsouzen nesmyslně bez dostatku důkazů. A své tvrzení se snažil obhajovat po celou dobu výkonu trestu.

Proto také ten útok. A nebyl to jeho první pokus. O útěk se pokusil nejméně čtyřikrát. Jednou se mu například podařilo překročit brány, ale ihned byl dopaden. To roku 2000 se na svobodě zdržel déle – více než 5 týdnů. Samotný Kajínek je zajisté velmi zajímavá osobnost a jeho historie bude nejspíše vždy otázkou. Více o něm si můžete přečíst v našem lednovém příspěvku, kde vám také nabízíme knihy o jeho osobě.

Dnes vám ale nabídneme knihy tématiky věznic a útěků:


Útěk z tábora 14 – Blaine Harden

Kniha popisuje život Sina, který se narodil a vyrůstal v Severní Koreji. Pro nás nepochopitelné území a ještě více nepochopitelnější způsoby, které zde vládnou. Sinovi se ale podařilo z tábora utéct. Nepředstavitelné.

Vydejte se se Sinem na jeho životní cestu plnou překážek.

 

 

Čtyři roční doby – Stephen King

Mistr pera, Stephen King, představuje trochu netypickou knihu vzhledem k jeho dílům. Netypická není tím, že je to soubor 4 novel, ale tím, že jen jedna z nich je hororem. To je u něj nevídané.

A jednou z těch novel je i příběh Vykoupení z věznice Shawshank.