31. Leden

Den, kdy jsou věci naopak

Kdo by o takovém dni aspoň občas nesnil? Ať už z praktických důvodů, jako třeba aby byl zdravý a ne nemocný, ale i jen tak pro pobavení, třeba aby se v týdnu pracovalo dva dny a víkend trval pět a čím méně by se pracovalo, tím větší by byla výplata.

V různých kulturách se takovéto „obrácené dny“ často vyskytovaly a vyskytují. Třeba ve Starověkém Římě se konaly tzv. Saturnálie, během nichž se dočasně rušila společenská postavení a otroci mohli se svými pány stolovat, oblékat si jejich šat a páni je někdy i obsluhovali. Mnozí také zažili obrácení rolí ve škole, kdy těsně před koncem školního roku jednu hodinu učili žáci učitele nebo na táborech kontrolovali a hodnotili účastníci pokoje nebo stany vedoucích, anebo jim připravovali program na část dne.

Možností, jak tento den oslavit je spousta. Vezměte si na sebe tričko naruby, na snídani si dejte něco, co si obvykle dáváte k večeři, při setkání zdravte lidi „sbohem“ nebo „na shledanou“, pochvalte v práci šéfa a slibte mu povýšení (pozor, pouze pokud víte, že to pochopí.. 😊 ) nebo vymyslete něco úplně jiného, fantazii se dnes meze nekladou.

K přečtení dnes doporučujeme jednu z nejznámějších knížek s tématem výměny společenského postavení:

Princ a chuďas – Mark Twain

Klasika světové literatury o výměně rolí mezi následníkem trůnu, synem Henryho VIII, anglickým princem Edwardem a synem zloděje a hrdlořeza z londýnské chudinské čtvrti, Tomem Cantym. Kniha má velice zdařilou českou filmovou adaptaci.