20. Listopad

Den, kdy měla premiéru jediná Beethovenova opera

 

„Hudba je zjevení vyššího rozumu a moudrosti.“

Ludwig van Beethoven

Fidelio – takový je název jediné opery mistra Beethovena, která byla kdy světu představena. Je to jediné dílo, které Beethovenovi trvalo tak dlouhou dobu, ve finále skladbu celkem třikrát přepracovával a dováděl tak k dokonalosti. Dvanáctiletá práce byla nakonec představena 20. listopadu roku 1805. Své dílo si často i sám dirigoval a odměnou mu vždy byl bouřlivý potlesk publika.

A o čem, že tohle veledílo vlastně pojednává? Nejspíš nikoho nepřekvapí, že o lásce. Mladému Fideliovi je přislíbena za ženu žalářníkova dcera. On ji ovšem nechce. A ve snaze jí utéct se dostane do situace, která mu opravdu není nápomocná. Zaslechne něco, co slyšet neměl…

Zajímá vás život a díla Beethovena? Nebo byste se rádi dozvěděli něco o operách? Nabízíme vám knihy, které by vaše touhy mohly naplnit:

 

Beethoven – Hudba a život – Lewis Lockwood

Jaký byl život „druhého Mozarta“? Co zažíval v dětství a jakým problémům čelil? Kniha popisuje cestu autora, který dokázal najít své vnitřní já v hudbě. Ta k němu promlouvala. Jaký byl jeho život během slavných let?

Životopisné dílo zaujme fanouška hudebníka a přiblíží mu jeho život.

 

 

Opera:  Průvodce operní tvorbou – Anna Hostomská

Souborná informační kniha pojednávající o operách, známých skladatelích a jejich dílech. Dočtete se ty nejznámější, nejobdivovanější a nejoblíbenější opery. Velkým přínosem knihy je, že je koncipovaná na slovanské odvětví.

Pro českého čtenáře tedy ta nejbližší díla.