28. Červen

Den, kdy nám zabili Ferdinanda

„Tak nám zabili Ferdinanda.“

Jaroslav Hašek
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I.

Snad každý Čech zná společně s úslovím o sedmi kulích v Sarajevu větu paní Müllerové. Ne každý Čech však ví, že osudný atentát na arcivévodu a následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda společně s jeho manželkou Žofií byl spáchán dnes, 28. června roku 1914. Samotný čin spáchal ve jménu organizace Černá ruka po několika neúspěšných pokusech mladý student Gavrilo Princip, který na manželský pár vystřelil. Pomohla mu přitom náhoda. Událost pak plnila stránky novin následující den, avšak také několik dní poté. Příkladem mohou být noviny s názvem Venkov: orgán české strany agrární, nebo také Čech: politický týdeník katolický, který se atentátem zabýval dál. Důsledky však byly dalekosáhlejší. Výstřely na manželský pár se považují za první výstřely první světové války. Poprvé tak začal válčit celý svět, avšak tomu nebylo naposled.

Šofér, který změnil dějiny : za volantem vstříc atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este – Jiří Skoupý
Autor Jiří Skoupý na základě vlastního studia přináší čtenářům své působivé knihy nová zjištění ohledně jednoho z nejslavnějších atentátů v dějinách. V knize, ve které nechybí ani fotografie volí přitom velice zajímavou perspektivu, a to českého řidiče Leopolda Lojky.

 
 

František Ferdinand d´Este – Jan Galandauer
Historik Jan Galandauer se ve své knize pojmenované po samotném arcivévodovi zabývá jeho osobností, životem, a také jeho plány.