2. Prosinec

Den, kdy Napoleon zvítězil u Slavkova

 

„Dělá-li soupeř chybu, netřeba ho rušit.“

Napoleon Bonaparte I.,
1805, před bitvou u Slavkova

 

Roku 1805 dnešního data se odehrála známá bitva tří císařů. A právě tohoto data mezi Šlapanicemi a Slavkovem stanula spojená rakousko-ruská vojska proti armádě francouzského císaře Napoleona I. Napoleonovi přálo štěstí a jeho tažení provázel jen úspěch! A tak se mu podařilo rakousko-uherská vojska zahnat a podepsat jim fatální porážku. Šestého prosince pak bylo na slavkovském zámku podepsáno příměří, následované tzv. prešpurským mírem, přinášejícím Rakousku značné územní ztráty.

Bitvy si cenil sám Napoleon a považoval ji jako nejlépe takticky zvládnutou. Tento historický milník je ročně oslavován a připomínán ve Slavkově u Brna a jeho okolí. Neváhejte se někdy do oslav jejich programu zapojit – připomenout si historii a ponaučit se z ní – na to není nikdy pozdě.

A pokud je pro vás cesta na Moravu daleko, začtěte se alespoň do jedné z nabízených knih a připomeňte si dnešní den jejich prostřednictvím:

 

Bitva u Slavkova a válka roku 1805 – kolektiv autorů

Sborník dokumentů, které popisují historii a pozadí známé bitvy u Slavkova. Co jí předcházelo a jak se Napoleon dokázal domluvit s italskými spojenci? Začtěte se do historie a nechte se okouzlit nádechem politických intrik, které se řešily na otevřeném prostranství!

 

 

Napoleon I. – Jiří Kovařík

Dvoudílná encyklopedie pojednávající o životě velkého vojevůdce, i když malého vzrůstu, Napoleona I. Život Korsičana, který se stal Francouzem je plný překvapení a zlomových okamžiků.

Co ho ale motivovalo k tam obrovským cílům?