22. Prosinec

Den, kdy Pavel Nedvěd získal Zlatý míč

Jen dva čeští fotbalisté v historii získali nejcennější individuální trofej – Zlatí míč. Ten uděluje prestižní francouzský časopis France Football od roku 1956 každoročně nejlepšímu fotbalistovi, který hraje v Evropě na základě hlasování nejlepších fotbalových novinářů z celé Evropy. Jako první z českých hráčů získal toto ocenění v roce 1962 Josef Masopust, hlavně díky skvělým výkonům na MS v Chile, kde tehdejší Československo podlehlo až ve finále Brazílii. 22. prosince 2003 se pak této pocty dočkal Pavel Nedvěd, tehdejší hvězda slavného Juventusu Turín, který dovedl až do finále Ligy mistrů. V témže roce vybojoval s českou reprezentací postup na ME, které se konalo o rok později v Portugalsku a na kterém hrál národní tým zřejmě nejlepší fotbal ve své historii.

Pavel Nedvěd v české lize nejvíce zářil v dresu Sparty Praha a po nečekaném stříbru z ME v Anglii odešel v roce 1996 do Itálie, kde hájil barvy Lazia Řím a Juventusu Turín. Tomu zůstal věrný, i když se o něj přetahovaly nejslavnější kluby světa, včetně Manchesteru United.

Dnešní doporučené knihy se věnují životu a kariéře Pavla Nedvěda:

Nedvěd Grande Paolo – Petr Čermák
Obsáhlá kniha mapuje život i kariéru zřejmě nejlepšího fotbalisty české historie. Vysvětluje svůj recept na to, jak se stát hvězdou a co všechno tomu musí člověk obětovat.

O životě populárního „Médi“ v knize vypráví i jeho žena Ivana. Součástí knížky je i bohatá obrazová příloha.

 

 

Můj obyčejný život – Pavel Nedvěd

Autobiografie české fotbalové legendy a jednoho ze dvou českých držitelů Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. Vypráví příběh svojí fotbalové kariéry, kdy se z Tatranu Skalná postupně propracoval až v lídra slavného Juventusu Turín.