19. Prosinec

Den, kdy poprvé vyšla Vánoční koleda Charlese Dickense

Nikdo není zbytečný na tomto světě, kdo ulehčuje břemeno jiných.“

Charles Dickens

Charles Dickens je jedním z největších velikánů klasické anglické literatury. Tento otec Olivera Twista, Malé Dorritky a Davida Copperfielda (nikoli toho slavného kouzelníka) ve svých knihách rozhodně nešetřil citem a mnohdy velmi okatými mravokárnými poučkami. Často poukazoval na negativní, ale také i pozitivní stránky člověka. Nejinak tomu bylo v jednom ze známějších děl, kterým byla kratší povídka odehrávající se během Vánoc s názvem Vánoční koleda. Hlavní postavou v ní je lakotný ničema Ebenezer Scrooge žijící velmi osamělým životem a neslavící svátky. Toho navštíví duch jeho spolupracovníka Jakuba Vodrala a varuje ho před následky způsobu jeho života a nabídne mu záchranu. Jaká ta záchrana bude? A změní se Ebenezer?
Právě dnes, v roce 1843, vyšla tato slavná Dickensková povídka knižně. Toho, kdo si ji chtěl přečíst, stála pět šilinků. Nicméně investice stála zato, neboť se dočkala kladného ohlasu od kritiků a prodalo se jí na 6 000 kopií. Bohužel, v našem prostředí se dnes najdou její poněkud kuriózní překlady, kdy je Scrooge překládán jako Skruž. Vzhledem k ději je přitom každému jasné, že volbou příjmení se autor odkazoval na dominantní vlastnost postavy. Jak moc v tomto případě jde o Dickensovo zamýšlené „nomen omen“ si už každý může domyslet sám. Příběh je i dnes tak znám, že existuje opravdu velké množství divadelních inscenací a filmů. Nalaďte se tedy na vlnu nadcházejících Vánoc. Četba pro tento den je jasná!

Vánoční koleda čili Vánoční povídka s duchy – Charles Dickens

Seznamte se s Vydřigrošem a dalšími postavami osobně. Vydejte se do temného předvánočního Londýna devatenáctého století a vychutnejte si mírně strašidelný, avšak nádherný příběh Ebenezera. Rozhodně vám doporučujeme toto nádherné vydání od nakladatelství Petrkov s ilustracemi Roberta Innocentiho.