17. Prosinec

Den, kdy poprvé vyšly Rychlé šípy

Přátelství je to nejcennější, co člověk může získat.“

Jaroslav Foglar

Chlapeckých part o pěti členech, které povětšinou doprovází psík, je v české literatuře vícero. Co třeba parta pana Poláčka v čele s Petrem Bajzou? Legendárnější už je snad jen Mirek Dušín s Červenáčkem, Rychlonožkou, Jarkou Metelkou a Jindrou Hojerem. Jsou známí jako předpisoví hoši a parta či klub s názvem Rychlé šípy. Poprvé se s nimi mohli čtenáři z řad dětí seznámit na stránkách Mladého hlasatele právě dnes roku 1938, kdy na zadní straně časopisu vyšel komiks s názvem Černí jezdci řádí. Autorem příběhů přitom nebyl nikdo jiný než známý Jaroslav Foglar, jehož vzorné Rychlé šípy bojovali proti Bratrstvu kočičí pracky. Nicméně skutečným úhlavním nepřítelem byly oba totalitní režimy. Proti nevoli komunistů se však na našem území stále četli. A není divu. Proti této české klasice se komiksy od Marvelu či mangy, s našim prominutím, mohou jít klouzat.

 

Kniha je kompletním souborem všech dobrodružných komiksových příběhů Rychlých šípů a to i těch, které nebyly vydány.

Vydejte se do minulosti a zavzpomínejte na staré časy. A pokud jste Rychlé šípy nečetli či nemohli, podívejte se, o co jste přišli!

 


Klub zvídavých dětí – Jaroslav Foglar a Protektorát: Čtenářské kluby, zakázaný skauting a Kuratorium pro výchovu mládeže – Zdeněk Bauer

Kniha Zdeňka Bauera nabízí čtenáři pohled do zájmových klubů dětí a mládeže, života Jaroslava Foglara a jeho rozhlasovou a nikdy nevydanou hru Klub zvídavých dětí. Vše je zasazeno do dobového kontextu.