16. Červenec

Den, kdy posádka Apolla 11 vzlétla k Měsíci

Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.

Neil Armstrong

Vesmír byl a je velkou záhadou, která přitahovala a přitahuje pozornost lidí v podstatě od prvopočátku jejich existence. Cíl projektu a vesmírné posádky letu Apolla 11 byl proto nemalý – dobýt Měsíc. Souboj velmocí soupeřících na poli výzkumu, zejména pak vesmírné projekty, přitahovaly pozornost. Snad to bylo tím, že „dobytí“ vesmíru, potažmo měsíce, bylo určitou ukázkou moci. Na jedné straně „bitevního pole“, mj. také Studené války, byly USA, na druhé SSSR. Dnes víme, kdo tento souboj, respektive závod, o Měsíc vyhrál. Kdo by neznal let Apollo 11 a jeho posádku, kterou tvořili Armstrong, Aldrin a Collins? A právě loď Apolla 11 odstartovala v tento den, konkrétně 16. července 1969. Vesmírná loď zažehla motory a odstartovala vstříc Měsíci otevřít nové brány poznání doposud neznámého. I dnes však zaznívají kritické hlasy a konspirační teorie o tom, že Američané ve vesmíru nikdy nebyli. Co si o tom myslíte Vy? A co si přečíst k tématice cestování po Vesmíru?

Stopařův průvodce Galaxií – Douglas Adams
Je-li tato cesta do vesmíru tou Vaší první, lze doporučit Stopařova průvodce Galaxií z pentalogie Douglase Adamse. První knihou nás provází pozemšťan Arthur Dent, který se vydává společně se svým ručníkem a přítelem na velké dobrodružství. Máte-li rádi humorné sci-fi s porcí satiry velkou jako je sám vesmír, ve kterém nechybí ani trocha Vogonské poezie, určitě po této knize sáhněte. Doporučujeme ji číst při sklence Pangalaktického megacloumáku. Ten doléváme ideálně po přečtení každé 42 strany, či při řešení bolístek depresivního robota Marvina.

 

Tajný závod o Měsíc : před půl stoletím vstoupili na Měsíc první lidé – Neil Armstrong a Buzz Aldrin – Karel Pacner
Populárně-naučná kniha Karla Pacnera z roku 2017 seznamuje čtenáře nejen se samotným přistáním Apolla 11 na měsíci, ale téma zasazuje do celkového dobového kontextu a přibližuje závod vesmírných programů tehdejších velmocí, tedy USA a SSSR. Kniha obsahuje mnoho obrazového materiálu a je čerpáno z takových zdrojů, které činí knihu zcela unikátní.