29. Březen

Den, kdy byl Přelet nad kukaččím hnízdem oceněn Oscary

Je to film, který je znám většině dospělých lidí v České republice. Proč? Jde o jeden z opravdu mála filmů, pod kterým je podepsán režisér českého původu a který získal nejprestižnější americké ocenění, tedy Oscara. Výjimečný je mimochodem také tím, že tuto známou sošku získal v různých kategoriích rovnou pětkrát! Řeč je pochopitelně o filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, který režíroval Miloš Forman. Bylo tomu právě dnes v roce 1976, kdy si na slavnostním ceremoniálu slavnou sošku přebral nejen samotný Miloš Forman, ale také producent, scénárista a herci, kteří ztvárnili hlavní role. Těmi byli Jack Nicholson a Louise Fletcher. Samotný příběh filmu pojednává o Randallu McMurphym, který se z vlastní vůle dostane do psychiatrické léčebny. Zde je však život jiný, než si představoval. Revoltující McMurphy se s tím však odmítá smířit a i přes překážky, především pak přes rozhodnutí despotické sestry Ratchedové. Odmítá se vzdát ideálu spravedlnosti a svobody a to jak té své, tak také ostatních pacientů. Boj proti krutosti vrchní sestry nekončí tak, jak by si on přál…

Vyhoďme ho z kola ven – Ken Kesey
Mnohými oceňovaný román Kena Kesseyho je právě tou knihou, která byla předlohou pro filmový snímek. Seznamte se a prožijte příběh Randlleho McMurphyho, který se dostane do psychiatrické léčebny, vzpírá autoritám a bojuje za svobodu, avšak tentokrát na stránkách Keseyho románu. Litovat rozhodně nebudete. A to ani v případě, znáte-li Formanův film.

 

Barrandov – nezapomenutelní: Miloš Forman – Pavel Jiras
Kniha filmového historika Pavla Jirase nabízí čtenářům pohled na největší osobnost a režiséra nejen české, ale také světové kinematografie. Zabývá se tedy jeho životem, jehož nedílnou součástí byla jeho práce. Publikace je bohatá na množství historek i fotografický materiál.