19. Září

Den, kdy se narodil Emil Zátopek

„Na tréninku mi všichni říkali: „Emile, ty jsi blázen!“, ale když jsem poprvé vyhrál na mistrovství Evropy, tak říkali: „Emile, ty jsi génius.““ – Emil Zátopek

Dnes by oslavil narozeniny zesnulý Emil Zátopek, který byl československým atletem a čtyřnásobným olympijským vítězem ve vytrvalostním běhu. Byl první člověkem na světě, který uběhl 10 kilometrů pod 29 minut a 20 kilometrů pod jednu hodinu. Je tvůrcem 13 světových rekordů v oblasti běhu. Zátopek se nejvíce proslavil během olympijských her v Helsinkách, v roce 1952, kde vyhrál běh na 5 kilometrů, 10 kilometrů a jako bonus i maraton, který běžel poprvé v životě. Tato 3 vítězství se doposud nepodařilo nikomu zopakovat nebo překonat. Během své běžecké kariéry se mu podařilo získat 21 medailí, z toho 17 zlatých.

Emil Zátopek se stal legendou světového sportu, ve kterém byl velmi dobře znám pro své úspěchy a houževnatost. Typické pro něj byly grimasy, které se na jeho obličeji při náročných bězích objevovaly. Díky nim se mu přezdívalo „česká lokomotiva“.

Zátopek …když nemůžeš, tak přidej! – Jaromír Švejdík, Jan Novák

Emil Zátopek se stal fenomenálním běžcem také díky překonávání hranic vlastních možností. Komiksová kniha stručně a zábavně vypráví příběh Emila i jeho manželky Dany.

Emil Zátopek vypravuje – František Kožík

Příběh života závodníka vypráví sám Emil Zátopek, jehož vyprávění zaznamenal autor publikace. Zátopek v knize přibližuje, s jakou houževnatostí a cílevědomostí dosáhl tak velkých životních úspěchů.