24. Září

Den, kdy se narodil Francis Scott Fitzgerald

A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do minulosti.

Velký Gatsby
Francis Scott Fitzgerald

Legenda americké literatury, „otec“ Velkého Gatsbyho, kritik americké smetánky své doby, představitel ztracené generace, manžel temperamentní Zeldy. Takto by se dala popsat osobnost Francise Scotta Fitzeralda, který se narodil v tento den, konkrétně 24. září 1896. Jde o autora, který ve svých prozaických dílech seznamuje čtenáře především se svou dobou, tedy první polovinou 20. století. Dobou, která po skončení první světové války slibovala lepší zítřky, všemi tanečními prostory se nesla jazzová hudba a pro samotného Fitzeralda patrně voněla po parfému jeho milované, avšak velmi výstřední, manželky. Sen o lepší budoucnosti však ukončila Velká hospodářská krize následována druhou světovou válkou. Mezi tím, co však z tohoto období zbylo, jsou krásná, avšak mnohdy velmi kritická díla fenomenálního autora, který však neměl v životě příliš štěstí a zemřel předčasně.

Velký Gatsby – Francis Scott Fitzgerald
Patrně nejznámější román, který je dnes již považován za jedno z nejvýznamnějších děl klasické americké literatury. Příběh plný popisu noblesy je vyprávěn Nickem Carrawayem, pocházející z velmi zámožné rodiny. Nick se s vidinou zisku a práce přestěhuje na Long Island, kde se seznámí a spřátelí se svým bohatým a tajemným sousedem Jayem Gatsbym. Co jeho novému sousedovi chybí? A jaké je jeho tajemství? Kniha je kritikou chování vyšších společenských vrstev.

 

Něžná je noc – Francis Scott Fitzgerald
Psychologický román s notnou dávkou kritiky povrchnosti smetánky a autobiografickými prvky vypráví příběh psychicky nemocné Nicole Warrenové a jejího manžela a lékaře Dicka Divera. Jak ale silná je jejich láska? A obstojí i v těžkých zkouškách?