3. Červenec

Den, kdy se narodil Franz Kafka

Poneseš-li všechnu odpovědnost, můžeš využít chvíle a pokusit se klesnout pod její tíhou, zkus to a poznáš, že žádnou odpovědnost neneseš, nýbrž že ty sám jsi tou odpovědností.“

Franz Kafka

Údálo se to již na konci devatenáctého století, konkrétně 3. července 1883. Tehdy spatřil světlo světa v samotném srdci Evropy, konkrétně v Praze, jeden z největších spisovatelských velikánů své doby. Člověk, ze svých portrétů, s tmavými vlasy, mírně odstávajícími uši, ostrými rysy ve tváři a uhrančivým pohledem. Muž a autor, který svým umem a výsledným dílem ovlivnil, a stále ovlivňuje, generace a je stále vysoce oceňován pro svou nadčasovost, údernost a velkou originalitu. Muž, jehož rodinu pro jejich původ dostihla nespravedlnost 20. století. On sám však zemřel ve čtyřiceti na tuberkulózu. Muž, o jehož nátuře nám patrně nejvíce poví jeho vlastní dílo a jeho vlastní styl psaní. Za jeho celosvětovou proslulost a dílo také vděčíme jeho příteli Maxu Brodovi, který nerespektoval jeho vůli a nezničil jej. Osobnost Franze Kafky dnes nepřipomíná jen jeho dílo, ale také poměrně velký počet pomníků.

Proměna – Franz Kafka
Proměna je jedním z nejznámnějších děl Franze Kafky. Kratší román či delší povídka vypráví příběh muže jménem Řehoř Samsa, který se jednoho dne probudil jako brouk. Kniha kromě příběhu s jistou dávkou charakteristické absurdity, metaforičnosti či úzkosti nabízí čtenáři možnost zamyslet se nad různými tématy, např. lidskostí. A jak moc po přečtení Proměny budete asi proměněni Vy?

Franz Kafka: člověk své a naší doby – Renáta Fučíková, Radek Malý Kniha Renáty Fučíkové a Radka Malého seznamuje čtenáře s osobností Franze Kafky. Jedinečná biografie bohatá na zajímavé informace o životě tohoto spisovatele uchvátí také svým grafickým zpracováním. Doporučujeme!