3. Leden

Den, kdy se narodil J. R. R. Tolkien

 

„Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.“ 

Chodec, Společenstvo prstenu

 

Dnes je ten den, kdy se narodil praotec myšlenky světa hobitů, elfů a Středozemi. John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892. Angličan narozen v Africe. Univerzitní profesor staré angličtiny. Neobyčejný spisovatel, který i dospělým vrací víru v nadpřirozeno.

Tolkien neměl ale jednoduchý život. Narodil se do rodiny afrického bankéře, ale po 3 letech života se svou matkou odcestoval do její rodné Anglie. Matka v něm podněcovala zájem o vše kolem něj, proto se z něj stal dychtivý žák, Bohužel ale v jeho 12 letech mu matka umírá a o něj se začne starat kněz. Tolkien později vystuduje univerzitu, nastoupí do vojny, a nakonec se uchýlí k učení. Láska ke psaní se u něj projevovala již od raných let, kdy jeho přání k Vánocům měly ojedinělý charakter. Své příběhy sepisoval pro své děti – tak vznikla kniha Hobit. Zpočátku jen obyčejné příběhy na spaní svých dětí byl ale svými studenty donucen publikovat. Díky Bohu za ty studenty! Dokonce i existuje den, kdy slaví jen hobiti! O tomto dni se na naší stránce také můžete přečíst. Přes obrovský zájem nejen dětí ale i dospělých se rozhodl v příbězích pokračovat, a tak vznikla trilogie Pán prstenů. O příbězích Středozemi Tolkien psal až na sklon svých sil, kdy 2. 9. 1973 umírá.

Pojďme dnešní den uctít jednou z knih mistra pera Tolkiena:

 

Silmarillion –  J. R. R. Tolkien

Kniha, která popisuje vznik, historii a původ jedinečného místa příběhů a pohádek Tolkiena. Začtěte se do historie války elfů. Pochopte význam slova Silmarillion a nechte se překvapit důkladností a detailností popisovaného světa. Těžko uvěřit, že neexistuje.

 

 

Společenstvo prstenu – J. R. R. Tolkien

První díl neskutečně oblíbené trilogie příběhů hobita Froda, který se vydává na svou životní cestu. Staňte se členem výpravy, která ve složení hobitů, lidí, elfa, trpaslíka a čaroděje putuje Středozemí a zažívá neuvěřitelná dobrodružství.

Jak moc silný prsten je? A jak jeho síla ovlivní společenstvo?