25. Září

Den, kdy se narodil Jaroslav Ježek

„…Pro toho, 
kdo chce žít, 
je na světě plno krás
a z těch krás 
nebe mít záleží 
jenom na vás...“

Nebe na zemi
Jan Werich, Jiří Voskovec, Jaroslav Ježek

Svět v jeho očích měl v dospělosti tmavě modrý nádech a jeho krátký život uběhl zhruba tak rychle, jako jeho klavírní Bugatti step. Řeč je samozřejmě o charismatickém a usměvavém muži s tmavými vlasy a brýlemi s kulatými obroučkami, kterým nebyl nikdo jiný, než geniální skladatel Jaroslav Ježek. Jaroslav Ježek se narodil v dnešní den roku 1906 v Praze. Navzdory celý život přetrvávajícím zdravotním problémům a hendikepu se jednalo o mimořádného člověka a jednoho z největších muzikantů naší země. Jeho jméno je navždy spojeno s Osvobozeným divadlem a jmény pánů Jana Wericha a Jiřího Voskovce, kteří ve svých vystoupeních a písních glosovali tehdejší situaci a společně vyjadřovali odpor k sílící německé hrozbě. Ta také celé trio donutila k emigraci do Ameriky. Podíváme-li se na Ježkovu tvorbu, najdeme v ní jak skladby vážné, tak především moderní a hravé. Stejně tak jsou v jeho repertoáru jak jednodušší skladby, tak skladby náročné, nad kterými se i dnes zapotí zkušený hráč na klavír. Část z nich dokonce zlidověla. Kdo by neznal Život je jen náhoda, Tmavomodrý svět, či nádhernou skladbu s názvem Svítá?

Dopisy z podzimu 1938 – Jaroslav Ježek
Kniha je souborem ani ne desítky dopisů Jaroslava Ježka operní pěvkyni milované Míle Ledererové. Řádky jsou psány v předválečné době.

 
 
 
 
 

Šťastné blues aneb z deníku Jaroslava Ježka – František Cinger
Originálně pojatá biografie Jaroslava Ježka mapuje jeho život od raného mládí do posledních let, která strávil v exilu. Nesoustředí se přitom pouze na profesní dráhu, ale také nabízí pohled do jeho soukromí. Jde o přepracované a rozšířené vydání knihy téhož autora, které si poprvé mohli čtenáři přečíst před více než deseti lety. Ostatně, Jaroslav Ježek, ale také Voskovec s Werichem a témata související jsou předmětem dlouholetého zájmu autora.