7. Listopad

Den, kdy se narodil Karel Jaromír Erben

„Je lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, nežli budoucnost odhaliti, strašlivou poznati jistotu.“ – Karel Jaromír Erben

Dnes slavíme výročí narození českého historika, archiváře, spisovatele, básníka, překladatele a sběratele českých lidových písní a pohádek, představitele literárního romantismu, Karla Jaromíra Erbena. Ten se narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně u Hořic v Podkrkonoší do rodiny obuvnického mistra současně se svým dvojčetem, Janem. Jan bohužel brzy zemřel a ze všech dětí, které Erbenovi měli, zůstal pouze Karel. Odmalička měl cit pro hudbu, jeho matka si přála mít ze syna učitele, ovšem umírala s vědomím toho, že dala světu velkého básníka. Díky faráři se Karel dostal na gymnázium do Hradce Králové, poté studoval filosofii a také práva v Praze.

Při ochotnických představeních, kde účinkoval, poznal svou lásku Betynku Mečířovou. Ta mu porodila dvě dcery. Erben byl také redaktorem Pražských novin nebo sekretářem a archivářem Národního muzea. Jeho první žena umřela na rakovinu prsních žláz a Erben se poté znovu oženil s Žofií Mastnou. Zúčastnil se Moskevské výstavy v roce 1867, onemocněl plicní nemocí a později i tuberkulózou. Zemře 21. listopadu 1870 v Praze.

Kytice – Karel Jaromír Erben

Nejznámější sbírka baladických básní, kterou Erben začal psát již jako student. Balady jsou inspirované pověstmi a mají velmi dramatický dějový spád. Sbírka byla také zfilmována.

 

 

 

Zlatá kniha pohádek – Karel Jaromír Erben, Božena Němcová, Eliška Krásnohorská

Kniha je souborem téměř 80 klasických českých pohádek, které vytvořili nejznámější čeští autoři tohoto žánru. Pohádky jsou bohatě ilustrovány.