26. Březen

Den, kdy se narodil krotitel blesků

 

„Blesky bijí do vrcholků hor.“

Quintus Horatius Flaccus

 

Hromy a blesky. Nejednoho člověka dokáží vyděsit a v tu chvíli, ve velké bouřce, se spoléháme jen na jedno. Kus železa, který trčí ze střechy domu, v kterém se ukrýváme. Hromosvod. A dnes právě oslavujeme narození muže, kterému se pomocí hromosvodu již podařilo zachránit nespočet lidí. 26. března 1698 nedaleko Žamberka narodil Václav Prokop Diviš, ten, jemuž za hromosvod vděčíme. Přírodní vědy jej fascinovaly již od dětství. Po středoškolském studiu nastoupil jako novic do kláštera, kde se intenzivně a do hloubky věnoval opět studiu přírodní jevů. Po vysvěcení na kněze o své vášni i vyučoval, jeho kvality podporují i doktoráty z filozofie a teleologie.

Neustále překvapoval svými teoriemi i praktickými ukázkami. Císařovna Marie Terezie byla jeho ukázkami práce naprosto nadšená! Diviš královský dvůr navštěvoval mnohokráte a vždy odcházel oceněn zlatem a úžasem císařovny. K jeho nejznámějšího vynálezu ale nevedly veselé kroky. Smrt blízkého přítele ho zavedla ještě hlouběji do studování meteorologických věd a blesků obecně. Po letech studií tedy 15. června 1754 vztyčil svůj první meteorologický stroj, který měl vyrovnávat napětí mezi nebem a zemí. A svět se tak již stal ne bezbranným vůči bleskům, které na nás sesílá samo nebe.

Diviš byl ale opravdu pořádný fiškus. I když kritizován, zabýval se i využitím statické elektřiny při léčbě ochrnutí, revmatismu a svalových křečí. No zkrátka neutuchající mysl vědce!

Dnes můžeme čekat na oslavu blesky, ale pokud se žádného nedočkáme, můžete si alespoň přečíst jednu z nabízených knih, tedy knihy a komiksu 😉

Prokop Diviš, vynálezce bleskosvodu – Rudolf Kolomý

Kniha představuje životopis vědce Diviše. Co ho táhlo k přírodním jevům a jaké překážky musel překonávat, aby se jim mohl věnovat. Nechte se překvapit, jaké cesty Václava čekaly.

 

 

 

Flash – Když blesk udeří dvakrát – Joshua Williamson, Carmine Di Glandomenico

Muž, který je natolik rychlý, že na něm dokáže za běhu vzplát oblečení! Flash je velmi oblíbenou komiksovou postavu ze stále DC hrdinů. A právě blesk hrál tu největší roli při vzniku superhrdiny!

Nechte se unést příběhy a životem Barryho Allena.