17. Září

Den, kdy se narodil Reinhold Messner

Ital Reinhold Messner (narozen 17. září 1944) je bezesporu nejznámějším světovým horolezcem. Stal se prvním člověkem, který pokořil všech čtrnáct osmitisícových vrcholů a jako první zdolal bez umělého kyslíku nejvyšší vrcholy všech sedmi světadílů. Rekordů a obdivuhodných výkonů má však Messner na svém kontě ještě daleko více. Například jako první zdolal nevyšší horu světa Mount Everest bez využití umělého kyslíku nebo dokázal pokořit dvě osmitisícovky bez toho, aniž by se mezitím vrátil do základního tábora. V 90. letech minulého století se pak začal věnovat i dálkovým přechodům, během nichž se dostal jak na severní, tak i na jižní pól. Dokázal také přejít pouště Taklamakan a Gobi.

V současné době se věnuje svému projektu „Messner Mountain Museum“, který v pěti muzeích přibližuje návštěvníkům prostředí hor z různých pohledů.

Messner napsal o svých cestách a dobrodružstvích více jak tři desítky knih, dvě z nich vám nabízíme v našem výběru:

Osudová hora – Reinhold Messner

V knize autor popisuje svoje zážitky z výstupů na Nanga Parbat, horu, která hrála v jeho životě zásadní roli. Byla jeho první zdolanou osmitisícovkou (1970), ale zároveň při sestupu zahynul jeho bratr Günther a sám Messner se ocitl na pokraji smrti.

 

 

Lidé z hor – Reinhold Messner

Velká obrazová publikace obsahuje mnoho fotografií, které autor pořídil během svých výprav do hor. Kromě přírodních fotografií je velká část věnována životu horalů. Obrazem i textem zachycuje jejich životní i pracovní rytmus v různých ročních obdobích, specifika stavby a uspořádání jejich domů nebo způsoby jakými horalé zakládají svá pole.