7. Srpen

Den, kdy se narodila Erzsébet Báthory

Tajemná, krutá a bestiální. Tato slova v souvislosti s dnešní oslavenkyní patrně uslyšíte nejčasteji. A takový je také současný pohled na uherskou hraběnku Erzsébet Báthory, která je u nás známá spíše jako Čachtická paní. Tato uherská hraběnka si údajně libovala v mučení svých mladých služebných a to různými ohavnými způsoby. Dokonce se měla koupat v jejich krvi a to pro zachování své krásy. Za své ohavné činy byla také potrestána a je dodnes považována za jednu z největších vražedkyní vůbec. Není tedy divu, že se k ní váže spousta legend a její život se stal námětem mnoha knih a filmů. Je tu ale ještě jeden pohled. Nebyla hraběnka Erzsébet pouze obětí pomluv, vykonstruovaného procesu a různých intrik?

Čachtická paní – Jožo Nižnánsky
Velice známý román Joža Nižnánského vypráví příběh krvavé hraběnky. Ačkoli jej nelze považovat za historicky přesný a pravdivý, stojíte-li o téměř hororový příběh plný krve a napětí, je tato „klasika“ vhodná právě pro Vás.

 
 
 
 

Báthory: Život a smrt – Tünde Lengyelová, Gábor Várkonyi
Faktograficky mnohem přesnější než výše zmíněný román. Taková je především populárně naučná kniha historiků Tünde Lengyelové a Gábora Várkonyiho, kteří se snaží popsat okolnosti a krvavou hraběnku samotnou na základě historických pramenů.